Sex lag ställde upp i årets Gotlandsmästerskap i blixt för lag, som traditionsenligt avgjordes på Nationaldagen. Tävlingen spelades med lag om fyra personer, tre lag från Visby SK, två från Hemse ASK och ett från Burgsvik Alva SK. Glädjande var att tio av de 23 deltagarna var juniorer.

Rond för rond

I första ronden mötte BASK Hemses andralag och vann programenligt med 16-0. Desto mindre väntat var att Hemses titelförsvarande förstalag spelade oavgjort, 8-8, mot Visbys tredjelag (med tre juniorer). Även Visbys förstalag fick oväntat stora problem, mot klubbens andralag och vann med 9½-6½. Visby 2 fick ett sent återbud precis innan tävlingsstart och låg därför under med 0-4 när matchen började. I de partier som spelades vann Visby 2 med 6½-5½, särskilt bör nämnas Albin Berglund Henells insats som tog 2½ poäng mot de betydligt mer erfarna spelarna i förstalaget.

I den andra ronden blev det idel storsegrar då Visbys andra och tredjelag inte lyckades upprepa insatserna från rond ett. BASK slog Visby 2 med 13½-2½, Visby 1 besegrade Visby 3 med 13-3 och Hemse 1 slog klubbens andralag med 15-1. Några individuella resultat som kan lyftas är att Andrée Lundin Varg, Visby 3, tog två poäng mot klubbens förstalag och att Jonathan Winberg, Hemse 2, vann ett av partierna mot Hemses förstalag.

Inför tredje ronden var det dags för förstalagen att börja möta varandra. BASK och Visby 1 hade så långt tagit fulla fyra poäng, medan Hemse 1 skuggade strax bakom med tre. I mötet mellan Visby 1 och Hemse 1 vann Visbylaget tämligen komfortabelt med 11½-4½. BASK slog Visby 3 med 15-1 och Visby 2 slog Hemse 2 med 12-4. I fjärde och näst sista ronden mötte BASK Hemses förstalag och vann med 12½-3½. Visby 1 slog Hemse 2 med 16-0 och Visby 2 slog klubbens tredjelag med 11½-3½.

Förutsättningarna inför sista ronden var att samtliga matcher hade betydelse för slutplaceringarna. Mycket fokus hamnade naturligtvis på finalmötet mellan BASK och Visby 1 som båda så långt hade vunnit alla sina matcher. BASK hade något bättre partipoäng och därför var Visby 1 tvungna att vinna matchen. Efter de första fyra partierna ledde VSK 1 med 3-1 men efter de fyra nästa hade BASK kvitterat till 4-4. Sedan ökade VSK till 7-5 igen och eftersom även de fyra sista partierna slutade 3-1 till VSK vann Visby 1 matchen med 10-6 och därmed även årets blixtmästerskap för lag. I det segrande laget ingick Gabriel Dehlin, Marcus Uneson, Jens Hagnell och Kenneth Holm. Särskilt kan Gabriel Dehlins insats framhållas. Segern i det sista partiet mot FM Björn Andersson blev avgörande, inte bara som bidrag till matchresultatet, utan även i den individuella tävlingen om Sylve Mays minnespris, där både Gabriel och Björn slutade på 18,5 poäng men Gabriel vann genom segern i det inbördes mötet. Därefter kom tre personer på 15,5 poäng; Marcus Uneson, Visby 1 samt Pontus Klingenström och Magnus Larsson, båda BASK.

I bronsmatchen mellan Hemse 1 och Visby 2, vann Hemse med 9-7 men det decimerade Visbylaget lämnade, som i alla ronder, 0-4 i handikapp. I matchen om femte pris vann Visby 3 mot Hemse 2 med 9-7, i de två sista ronderna hade även Visby 3 decimerats, men flera av Hemsejuniorerna tog poäng i den avslutande matchen (se tabell nedan).

Och apropå juniorer. Individuellt lyckades Albin Berglund Henell, Visby SK 2, bäst av dessa genom att ta elva poäng, en halv poäng före Elias Tengqvist, Hemse ASK 1. Trea kom Emil Viklund, också Hemse ASK 1, med åtta poäng och fyra Ingemar Lindell, Visby SK 3, med 7½.

Sammanfattningsvis ett mycket trevligt arrangemang. För varje tävling som genomförts på ön under senare tid märks vilka positiva krafter som är satta i rörelse inom det gotländska schacket.

De individuella resultaten finns på schack.se , den slutliga tabellen för lagen finns nedan.

  SP
=
PP MP
Visby SK 1 5 5 0 0 60 10
Burgsvik Alva SK 5 4 0 1 63 8
Hemse ASK 1 5 2 1 2 40 5
Visby SK 2 5 2 0 3 39,5 4
Visby SK 3 5 1 1 3 24,5 3
Hemse ASK 2 5 0 0 5 12 0